Polski Klaster Enoturystyczny zwany dalej „Klastrem”, jest ogólnopolskim, dobrowolnym porozumieniem przedsiębiorstw, producentów wina, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, organizacji branżowych, uczelni publicznych i niepublicznych i innych zainteresowanych podmiotów, którego celem jest promocja winiarstwa, wina i enoturystyki.
§1
- Siedzibą Klastra jest miasto Rzeszów.
- Podstawowym obszarem działania Klastra jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Klaster w celu realizacji swoich celów może prowadzić działalność również poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Klaster może przystępować do innych organizacji działających w tym samym celu co działalność Klastra.
- Organizatorem i Koordynatorem Klastra jest Fundacja Winopasja.pl z siedzibą w Rzeszowie.
- Koordynatorem merytorycznym i partnerem Klastra jest EnoPortal.pl.
§2
Celem istnienia Klastra jest:
- Wspieranie organizacyjne i rzeczowe członków Klastra w celu podniesienia poziomu oferowanych produktów i usług.
- Promocja i popularyzacja turystyki kulturowej, przede wszystkim kulinarnej, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki winiarskiej oraz różnych form turystyki aktywnej i przyrodniczej.
- Prowadzenie specjalistycznych szkoleń dotyczących turystyki kulturowej, przede wszystkim kulinarnej, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki winiarskiej oraz różnych form turystyki aktywnej i przyrodniczej.
- Wspieranie rozwoju oraz promocja uczestników Klastra w celu pozyskania nowych kontaktów handlowych, poprawy konkurencyjności oraz tworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu produktów i usług wysokiej jakości i o wysokich walorach.
- Wymiana wiedzy i doświadczeń przez organizowanie konferencji i szkoleń tematycznych oraz inicjowanie paneli dyskusyjnych.
- Występowanie do organów administracji rządowej i samorządowej, jednostek naukowo badawczych oraz instytucji i organizacji zainteresowanych działalnością Klastra z postulatami, wnioskami, zapytaniami i opiniami dotyczącymi spraw związanych z turystyką aktywną, kulturową, przyrodniczą oraz zdrowotną.
- Współpraca z uczelniami wyższymi, szkołami średnimi oraz jednostkami naukowo-badawczymi w celu wsparcia i rozwoju turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej oraz zdrowotnej.
- Udział w konsultacjach społecznych w zakresie projektowanych zmian prawnych dotyczących turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej oraz zdrowotnej.
- Pomoc w pozyskiwaniu środków przez członków Klastra na rozwój działalności związanej z turystyką aktywną, kulturową, przyrodniczą oraz zdrowotną.
- Popularyzacja innowacyjnych metod promocji i sprzedaży produktów oraz usług w zakresie turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej oraz zdrowotnej.
- Współpraca z innymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi, których cele i zakres działania pozostają zbieżne z celami i działalnością Klastra.
- Inne działania wspierające rozwój Klastra.
§3
Przedmiotem działań Klastra są następujące obszary:
- Określenie dobrych praktyk w enoturystyce, standaryzacja jakość usług enoturystycznych oraz opracowanie i wdrożenie systemu oceny i certyfikacji podmiotów świadczących usługi enoturystyczne.
- Zarządzanie znakiem towarowym „Sprawdzona Enomiejscówka”, w tym w szczególności certyfikacja znaku „Sprawdzona Enomiejscówka.
- Marketing i promocja polskiego winiarstwa w tym w szczególności enoturystyki.
- Edukacja i szkolenia tematyczne.
- Prowadzenie badań naukowych oraz badania rynku i opinii publicznej.
- Prowadzenie innych działań wspierających realizację celów Klastra.
§4
Główne zasady działania Klastra:
- Klaster jest otwarty dla enomiejscówek – winnic, hoteli, pensjonatów, restauracji, wine barów, specjalistycznych sklepów z winem oraz wszystkich innych podmiotów świadczących usługi enoturystyczne lub bezpośrednio związane z enoturystyką, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, uczelni publicznych i niepublicznych, szkół średnich i innych zainteresowanych działających w obszarach tematycznych Klastra oraz zainteresowanych współpracą w ramach Klastra.
- Wszystkie zrzeszone w Klastrze podmioty są równe i mają taką samą wagę głosu w procesie podejmowania decyzji przez Zgromadzenie Członków Klastra.
- Decyzje dotyczące zmian w Regulaminie Klastra wymagają większości 3/4 głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu.
- Kandydaturę nowego podmiotu na członka Klastra może zgłosić każdy aktualny członek Klastra.
- Podmioty zrzeszone w Klastrze zobowiązują się do uiszczania opłaty członkowskiej na poczet podstawowych kosztów funkcjonowania Klastra, w wysokości 60 zł miesięcznie, w rozliczeniu rocznym lub półrocznym. Wysokość składki może ulec zmianie na podstawie uchwały Zgromadzenia Członków Klastra przyjętej zwykłą większością głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu. W przypadku zaległości w wysokości 6 miesięcznej opłaty członkowskiej Członek Klastra jest usuwany z Klastra.
§5
Forma prawna:
- Klaster nie posiada osobowości prawnej.
- Klaster jest reprezentowany przez Zarząd Klastra działający z upoważnienia Organizatora Klastra, którym jest Fundacja Winopasja.pl z siedzibą w Rzeszowie.
- Klaster jest powołany na czas nieokreślony.
§6
Członkowie Klastra
- Członkami Klastra mogą zostać podmioty określone w §4 ust. 1 niniejszego Regulaminu.
- Założyciele Klastra, z chwilą podpisania deklaracji członkowskiej stają się członkami Klastra. Lista Członków – Założycieli Klastra znajduje się na końcu niniejszego Regulaminu.
- Przyjmowanie nowych Członków Klastra odbywa się w drodze decyzji Zarządu Klastra, po wcześniejszym przyjęciu kandydatury większością 3/4 głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu.
- Ustanie członkostwa następuje na wniosek członka Klastra, lub – w przypadku braku aktywności – na wniosek Zarządu Klastra.
- Jeżeli Regulamin nie stanowi inaczej Członkowie mają równe prawa i obowiązki w Klastrze.
- Członkowie mają prawo:
a) wybierać i być wybieranym do organów Klastra,
b) brać udział we wszystkich formach działalności Klastra,
c) korzystać z pomocy Klastra,
d) zgłaszać opinie i wnioski dotyczące działalności Klastra. - Obowiązki Członków:
a) przestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu i uchwał organów Klastra,
b) uczestniczenie w działalności Klastra oraz aktywne go wspieranie,
c) opłacanie składek członkowskich.
§7
Organy Klastra
Organami Klastra są:
- Zgromadzenie Członków Klastra,
- Zarząd Klastra,
- Organizator Klastra.
§8
Zgromadzenie Członków Klastra
- Zgromadzenie Członków Klastra, zwane dalej „Zgromadzeniem”, składa się z Członków Klastra. Każdy członek dysponuje jednym głosem.
- Zgromadzenie może być zwoływane, jako zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Zgromadzenie zwoływane jest co najmniej raz w roku przez Zarząd Klastra. Zgromadzenie może być przeprowadzone online.
- Zgromadzenie jest władne do podejmowania uchwał w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy Członków Klastra, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych. Drugi termin wyznacza Zarząd Klastra.
- Uchwały dotyczące rozwiązania Klastra wymagają zgody Organizatora Klastra i podejmowane są większością 2/3 głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu.
- Nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia zwołuje się wówczas, gdy wymaga tego interes Klastra. Nadzwyczajne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Klastra, w terminie najpóźniej miesiąca od złożenia wniosku. Wniosek może zostać złożony, przez co najmniej 1/3 Członków Klastra lub na wniosek Organizatora Klastra.
- Zgromadzenie może w trybie pilnym podejmować także uchwały w trybie obiegowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w głosowaniu musi wziąć udział wówczas, co najmniej połowa Członków. Przy głosowaniu w trybie obiegowym, za Członka biorącego udział w głosowaniu uznaje się Członka który odda głos w wyznaczonym terminie.
- Zgromadzenie Członków Klastra:
a) uchwala Regulamin Klastra i jego zmiany,
b) wybiera Zarząd Klastra
c) ustala wysokość składki członkowskiej na kolejny rok,
d) rozpatruje wnioski zgłoszone przez Członków i organy Klastra,
e) podejmuje uchwałę o rozwiązaniu Klastra. - Jeżeli w niniejszym Regulaminie nie wskazano innego sposobu podejmowania uchwał, uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów.
§9
Zarząd Klastra
- Zarząd Klastra składa się z członków stałych i dobieranych.
- Członków dobieranych wybiera Zgromadzenie Członków Klastra.
- W skład Zarządu wchodzi co najmniej trzech członków, w tym jeden przedstawiciel organizatora Klastra, oraz jeden przedstawiciel Partnera Merytorycznego (EnoPortal.pl). Wspólna kadencja Zarządu trwa 3 lata.
- Zarząd Klastra decyduje o wszystkich sprawach Klastra, o ile nie wymagają one podjęcia uchwały Zgromadzenia Członków Klastra. Uchwały Zarządu Klastra podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zarządu. Pilne uchwały mogą być podejmowane również w trybie obiegowym (pocztą elektroniczną).
§ 10
Postanowienia końcowe
- Regulamin obowiązuje z chwilą uchwalenia.
Lista Członków Założycieli Klastra:
- Fundacja Winopasja.pl
- EnoPortal.pl
- Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa
- Winnica Chronów
- Winnice Charbielin Spółdzielnia
- Dwór Sanna Spółka z o. o.
- Wiesław Gowin Gospodarstwo Rolne Dwórzno
- Winnica Gródek
- Winnica Jakubów Michał Pajdosz
- Kania Lodge Anna Rospond Borrell
- Winnica Kazimierskie Wzgórza Spółka Cywilna
- Winnica Kinga
- Winnica Księżycowa
- Winnica Nad Jarem
- Winnica Niemczańska Spółka z o. o.
- Pałac Mierzęcin NOVOL Spółka z o. o.
- Winnica Płochockich Barbara Płochocka
- Winnice Rymanów
- Winnica Saganum
- G. O. Winnica Sandomierska Marceli Małkiewicz
- Gospodarstwo Rolne „Mazurek” – Wiesław Mazurek
- Winnica Spotkaniówka Barć Grażyna
- Winnica Turnau Spółka z o. o.
- Barbara Czajka Venellus
- Winnica Widokowa Krzysztof Stanisławczyk
- Winnica Wieliczka Spółka z o. o.
- Winnica Witaj Słońce
- Winnice wzgórz Trzebnickich Rafał Wesołowski