Polski Klaster Enoturystyczny zwany dalej „Klastrem”, jest ogólnopolskim, dobrowolnym porozumieniem przedsiębiorstw, producentów wina, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, organizacji branżowych, uczelni publicznych i niepublicznych i innych zainteresowanych podmiotów, którego celem jest promocja winiarstwa, wina i enoturystyki.

§1

  1. Siedzibą Klastra jest miasto Rzeszów.
  2. Podstawowym obszarem działania Klastra jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Klaster w celu realizacji swoich celów może prowadzić działalność również poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
  4. Klaster może przystępować do innych organizacji działających w tym samym celu co działalność Klastra.
  5. Organizatorem i Koordynatorem Klastra jest Fundacja Winopasja.pl z siedzibą w Rzeszowie.
  6. Koordynatorem merytorycznym i partnerem Klastra jest EnoPortal.pl.

§2
Celem istnienia Klastra jest:

  1. Wspieranie organizacyjne i rzeczowe członków Klastra w celu podniesienia poziomu oferowanych produktów i usług.
  2. Promocja i popularyzacja turystyki kulturowej, przede wszystkim kulinarnej, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki winiarskiej oraz różnych form turystyki aktywnej i przyrodniczej.
  3. Prowadzenie specjalistycznych szkoleń dotyczących turystyki kulturowej, przede wszystkim kulinarnej, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki winiarskiej oraz różnych form turystyki aktywnej i przyrodniczej.
  4. Wspieranie rozwoju oraz promocja uczestników Klastra w celu pozyskania nowych kontaktów handlowych, poprawy konkurencyjności oraz tworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu produktów i usług wysokiej jakości i o wysokich walorach.
  5. Wymiana wiedzy i doświadczeń przez organizowanie konferencji i szkoleń tematycznych oraz inicjowanie paneli dyskusyjnych.
  6. Występowanie do organów administracji rządowej i samorządowej, jednostek naukowo badawczych oraz instytucji i organizacji zainteresowanych działalnością Klastra z postulatami, wnioskami, zapytaniami i opiniami dotyczącymi spraw związanych z turystyką aktywną, kulturową, przyrodniczą oraz zdrowotną.
  7. Współpraca z uczelniami wyższymi, szkołami średnimi oraz jednostkami naukowo-badawczymi w celu wsparcia i rozwoju turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej oraz zdrowotnej.
  8. Udział w konsultacjach społecznych w zakresie projektowanych zmian prawnych dotyczących turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej oraz zdrowotnej.
  9. Pomoc w pozyskiwaniu środków przez członków Klastra na rozwój działalności związanej z turystyką aktywną, kulturową, przyrodniczą oraz zdrowotną.
  10. Popularyzacja innowacyjnych metod promocji i sprzedaży produktów oraz usług w zakresie turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej oraz zdrowotnej.
  11. Współpraca z innymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi, których cele i zakres działania pozostają zbieżne z celami i działalnością Klastra.
  12. Inne działania wspierające rozwój Klastra.

§3
Przedmiotem działań Klastra są następujące obszary:

  1. Określenie dobrych praktyk w enoturystyce, standaryzacja jakość usług enoturystycznych oraz opracowanie i wdrożenie systemu oceny i certyfikacji podmiotów świadczących usługi enoturystyczne.
  2. Zarządzanie znakiem towarowym „Sprawdzona Enomiejscówka”, w tym w szczególności certyfikacja znaku „Sprawdzona Enomiejscówka.
  3. Marketing i promocja polskiego winiarstwa w tym w szczególności enoturystyki.
  4. Edukacja i szkolenia tematyczne.
  5. Prowadzenie badań naukowych oraz badania rynku i opinii publicznej.
  6. Prowadzenie innych działań wspierających realizację celów Klastra.

§4
Główne zasady działania Klastra:

  1. Klaster jest otwarty dla enomiejscówek – winnic, hoteli, pensjonatów, restauracji, wine barów, specjalistycznych sklepów z winem oraz wszystkich innych podmiotów świadczących usługi enoturystyczne lub bezpośrednio związane z enoturystyką, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, uczelni publicznych i niepublicznych, szkół średnich i innych zainteresowanych działających w obszarach tematycznych Klastra oraz zainteresowanych współpracą w ramach Klastra.
  2. Wszystkie zrzeszone w Klastrze podmioty są równe i mają taką samą wagę głosu w procesie podejmowania decyzji przez Zgromadzenie Członków Klastra.
  3. Decyzje dotyczące zmian w Regulaminie Klastra wymagają większości 3/4 głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu.
  4. Kandydaturę nowego podmiotu na członka Klastra może zgłosić każdy aktualny członek Klastra.
  5. Podmioty zrzeszone w Klastrze zobowiązują się do uiszczania opłaty członkowskiej na poczet podstawowych kosztów funkcjonowania Klastra, w wysokości 60 zł miesięcznie, w rozliczeniu rocznym lub półrocznym. Wysokość składki może ulec zmianie na podstawie uchwały Zgromadzenia Członków Klastra przyjętej zwykłą większością głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu. W przypadku zaległości w wysokości 6 miesięcznej opłaty członkowskiej Członek Klastra jest usuwany z Klastra.

§5
Forma prawna:

  1. Klaster nie posiada osobowości prawnej.
  2. Klaster jest reprezentowany przez Zarząd Klastra działający z upoważnienia Organizatora Klastra, którym jest Fundacja Winopasja.pl z siedzibą w Rzeszowie.
  3. Klaster jest powołany na czas nieokreślony.

§6
Członkowie Klastra

  1. Członkami Klastra mogą zostać podmioty określone w §4 ust. 1 niniejszego Regulaminu.
  2. Założyciele Klastra, z chwilą podpisania deklaracji członkowskiej  stają się członkami Klastra. Lista Członków – Założycieli Klastra znajduje się na końcu niniejszego Regulaminu.
  3. Przyjmowanie nowych Członków Klastra odbywa się w drodze decyzji Zarządu Klastra, po wcześniejszym przyjęciu kandydatury większością 3/4 głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu.
  4. Ustanie członkostwa następuje na wniosek członka Klastra, lub – w przypadku braku aktywności – na wniosek Zarządu Klastra.
  5. Jeżeli Regulamin nie stanowi inaczej Członkowie mają równe prawa i obowiązki w Klastrze.
  6. Członkowie mają prawo:
    a) wybierać i być wybieranym do organów Klastra,
    b) brać udział we wszystkich formach działalności Klastra,
    c) korzystać z pomocy Klastra,
    d) zgłaszać opinie i wnioski dotyczące działalności Klastra.
  7. Obowiązki Członków:
    a) przestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu i uchwał organów Klastra,
    b) uczestniczenie w działalności Klastra oraz aktywne go wspieranie,
    c) opłacanie składek członkowskich.

§7
Organy Klastra

Organami Klastra są:

  1. Zgromadzenie Członków Klastra,
  2. Zarząd Klastra,
  3. Organizator Klastra.

§8
Zgromadzenie Członków Klastra

  1. Zgromadzenie Członków Klastra, zwane dalej „Zgromadzeniem”, składa się z Członków Klastra. Każdy członek dysponuje jednym głosem.
  2. Zgromadzenie może być zwoływane, jako zwyczajne i nadzwyczajne.
  3. Zwyczajne Zgromadzenie zwoływane jest co najmniej raz w roku przez Zarząd Klastra. Zgromadzenie może być przeprowadzone online.
  4. Zgromadzenie jest władne do podejmowania uchwał w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy Członków Klastra, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych. Drugi termin wyznacza Zarząd Klastra.
  5. Uchwały dotyczące rozwiązania Klastra wymagają zgody Organizatora Klastra i podejmowane są większością 2/3 głosów członków Klastra biorących udział w głosowaniu.
  6. Nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia zwołuje się wówczas, gdy wymaga tego interes Klastra. Nadzwyczajne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Klastra, w terminie najpóźniej miesiąca od złożenia wniosku. Wniosek może zostać złożony, przez co najmniej 1/3 Członków Klastra lub na wniosek Organizatora Klastra.
  7. Zgromadzenie może w trybie pilnym podejmować także uchwały w trybie obiegowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w głosowaniu musi wziąć udział wówczas, co najmniej połowa Członków. Przy głosowaniu w trybie obiegowym, za Członka biorącego udział w głosowaniu uznaje się Członka który odda głos w wyznaczonym terminie.
  8. Zgromadzenie Członków Klastra:
    a) uchwala Regulamin Klastra i jego zmiany,
    b) wybiera Zarząd Klastra
    c) ustala wysokość składki członkowskiej na kolejny rok,
    d) rozpatruje wnioski zgłoszone przez Członków i organy Klastra,
    e) podejmuje uchwałę o rozwiązaniu Klastra.
  9. Jeżeli w niniejszym Regulaminie nie wskazano innego sposobu podejmowania uchwał, uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów.

§9
Zarząd Klastra

  1. Zarząd Klastra składa się z członków stałych i dobieranych.
  2. Członków dobieranych wybiera Zgromadzenie Członków Klastra.
  3. W skład Zarządu wchodzi co najmniej trzech członków, w tym jeden przedstawiciel organizatora Klastra, oraz jeden przedstawiciel Partnera Merytorycznego (EnoPortal.pl). Wspólna kadencja Zarządu trwa 3 lata.
  4. Zarząd Klastra decyduje o wszystkich sprawach Klastra, o ile nie wymagają one podjęcia uchwały Zgromadzenia Członków Klastra. Uchwały Zarządu Klastra podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zarządu. Pilne uchwały mogą być podejmowane również w trybie obiegowym (pocztą elektroniczną).

§ 10
Postanowienia końcowe

  1. Regulamin obowiązuje z chwilą uchwalenia.

Lista Członków Założycieli Klastra:

  1. Fundacja Winopasja.pl
  2. EnoPortal.pl
  3. Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa
  4. Winnica Chronów
  5. Winnice Charbielin Spółdzielnia
  6. Dwór Sanna Spółka z o. o.
  7. Wiesław Gowin Gospodarstwo Rolne Dwórzno
  8. Winnica Gródek
  9. Winnica Jakubów Michał Pajdosz
  10. Kania Lodge Anna Rospond Borrell
  11. Winnica Kazimierskie Wzgórza Spółka Cywilna
  12. Winnica Kinga
  13. Winnica Księżycowa
  14. Winnica Nad Jarem
  15. Winnica Niemczańska Spółka z o. o.
  16. Pałac Mierzęcin NOVOL Spółka z o. o.
  17. Winnica Płochockich Barbara Płochocka
  18. Winnice Rymanów
  19. Winnica Saganum
  20. G. O. Winnica Sandomierska Marceli Małkiewicz
  21. Gospodarstwo Rolne „Mazurek” – Wiesław Mazurek
  22. Winnica Spotkaniówka Barć Grażyna
  23. Winnica Turnau Spółka z o. o.
  24. Barbara Czajka Venellus
  25. Winnica Widokowa Krzysztof Stanisławczyk
  26. Winnica Wieliczka Spółka z o. o.
  27. Winnica Witaj Słońce
  28. Winnice wzgórz Trzebnickich Rafał Wesołowski